"וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ ... 

וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ"
(ויקרא כה י)

 

צמים ומתפללים למען אברה מנגיסטו
 

תקיעת השופר החותמת את יום הכיפורים היא זכר לתקיעת השופר שבשרה את את ראשיתה של שנת היובל. עם תקיעת השופר במוצאי יום הכיפורים של שנה זו, שוחררו העבדים וכל איש שב אל ביתו, אל אחוזתו ואל משפחתו, כפי שמתואר בחומש ויקרא: " בִּשְׁנַת הַיּוֹבֵל הַזֹּאת תָּשֻׁבוּ אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ" (ויקרא כה יג).
 

בארבעת ימי הכיפורים האחרונים נשמע קולו של השופר במוצאי היום הקדוש – אך אברה מנגיסטו לא זכה לשוב אל ביתו ואל משפחתו. קריאת הדרור לא הצליחה לחדור אל כותלי כלאו ולהפיל את חומות השנאה וחוסר האנושיות של שוביו, המסרבים לשחרר סימן חיים, ממנו ומן האזרח הישראלי הנוסף הנמצא בשבי – הישאם אל סייד.
 

ביום הכיפורים הקרוב נזכור את עינויי הרוח והגוף של אברה והישאם ואת נפשם המעונה והמתייסרת של משפחותיהם ואוהביהם. אנו זוכרים גם את כאבן של המשפחות של הדר גולדין ושאול אורון ומקווים כי בשנה הקרובה ימצאו להם מרגוע לנפש ומעט נחמה.

 

כאות הזדהות עם אברה והישאם ומשפחותיהם אנו מזמינים את ציבור הצמים והצמות להוסיף לצום פרק זמן נוסף של ח"י דקות ( 18 דקות) לאות ולהזכיר במהלך רגעים אלו בחוג הקהילה והמשפחה את דבר שביים ואת המחויבות של החברה הישראלית כלפיהם. 

 

אנו קוראים לפוקדי בתי הכנסת מכל הזרמים והעדות, בישראל ובתפוצות, לשאת תפילה לשחרורם במהלך תפילות היום או לפני תקיעת השופר.
 

תפילה לשחרורו של אברה מנגיסטו ליום הכיפורים תשע"ח
 

אלוהינו שבשמים, שמע קולנו וקבל ברחמים וברצון את תפילתנו ביום הדין הזה, למען אברה מנגיסטו בן אגרנש, הנתון בשביה. תהא השעה הזו שעת רחמים ועת רצון מלפניך, לתקוע בשופר גדול לחירותו. קרא דרור לו ולהישאם אל סייד דרור והוצא אותם ממסגרים. זכרם לחיים, מלך חפץ בחיים, וחותמם בספר החיים, יחד עם כל השבויים והנעדרים. הצמח להם ישועה בקרוב וקיים בהם דברי תורתך: " וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ". הבא מזור לכאבן של משפחות גולדין ואורון ומחה דמעתן. עושה השלום, חתום את כל עמך ישראל בספר חיים, ברכה, ושלום; ונאמר: אמן.