top of page
shutterstock_633706823.jpg

אל תגידו יום יבוא

 

 

יום הסבא והסבתא

white symbol opacity 15.png

יום המשפחה

בתנועה הרפורמית

אייקון בית בהיר.png

בארצות הברית מציינים בכל שנה את יום הסבים והסבתות. בישראל אין לנו עדיין יום כזה, וחבל! לכן אנו מזמינים אתכם ביום המשפחה להקדיש תשומת לב לשרשרת הדורות שאתם חלק ממנה.

כמו באמריקה

דווקא בתקופה המקדשת את הנעורים ואת תרבות הצעירים, החליטו האמריקאים להקדיש יום לזקני השבט, שבמהלכו מכבדים אותם, נהנים מהידע שצברו ומעלים זכרונות משפחתיים. ב"יום הסבים והסבתות", הבנים  והבנות, הנכדים והנכדות, מכבדים את הוריהם ואת סביהם בביקורים, במתנות, בארוחות משפחתיות , ובמשלוח כרטיסי ברכה.

מאחורי יום החג הזה עומדת מריאן לוסיל מק'ואד, עקרת בית מווירג'יניה המערבית, שעסקה בהתנדבות בטיפול בזקנים בבתי אבות וחשה בבדידותם. בשנת 1970 היא יצאה בקמפיין שקרא לקביעת יום מיוחד לסבים ולסבתות. ב- 1978 הקונגרס האמריקני אכן קבע יום כזה (יום ראשון לאחר Labor day.)

 

בישראל אין עדיין יום הסבא והסבתא, אולם אפשר לנצל את יום המשפחה, כדי לבקר גם את הסבים וסבתות שלנו ולבלות איתם זמן משפחתי מיוחד.

פעילויות לחיבור שרשרת הדורות

שורת נשים שקטה / דליה קווה

 

כמו בבושקה רוסית

בובה בתוך בובה בתוך בובה

מקופלות בי

אימי וסבתי

ואם אמה

וסבתה

וכל הדורות,

שורת נשים שקטה

כמו שדרה של כוח

"אלוהי" הוא תפילה משותפת של סבא ונכד.  סבא של קובי  אוז הקליט בקלטות ביתיות פיוטים רבים לפני שנפטר ב1984 ושנים אח"כ קובי אזר אומץ כדי להשתמש בקולו של הסבא האהוב כדי ליצור את "אלוהי".

 1. הורים צעירים - הכינו רשימת משחקים שכילדים נהגתם לשחק עם הוריכם ובקשו מהסבים/סבתות ללמד את הנכדים. שחקו יחד איתם. לדוגמא: 5 אבנים, קלאס בובה, חוני המעגל, קפיצה ב- 2 חבלים, גומי הולנדי, מחניים הקטן/הגדול, 7 מקלות ועוד... 
   

 2. בקשו מהסבים/סבתות ללמד אתכם שיר מילדותם.
   

 3. פקניק משפחתי עם "חפש את המטמון": ארגנו משחק "חפש את המטמון" – הכינו מפה של מקום הפיקניק והטמינו תחת אבנים, ליד עצים, שולחנות וכו' רמזים מחיי המשפחה. צאו בעקבות המפה.
   

 4. מלך ומלכה ליום אחד: נכדים וילדים פנקו את סבא/סבתא:  מלאו את הבקשות שלהם באותו היום מבלי להתווכח. נכדים - הביאו מתנות שיצרתם בעצמכם – ציור, שיר אלבום תמונות, פרח וכו'. הכינו והגישו את ארוחת הצהרים – והפעם מאכלים שסבתא וסבא אוהבים, גם אם נדרש מכם להכין לכל אחד מהם את המנה שהוא אוהב.
   

 5. החליפו תפקידים: נכדים הופכים לסבא/סבתא, סבים וסבתות לנכדים: עשו דברים שסבתא וסבא עושים עבורכם במהלך השנה - ספרו להם סיפור לפני שנת הצהרים לדוגמא. שחקו איתם במשחקים שהם נהגו לשחק אתכם בילדותכם.
   

 6. נצלו את יום המשפחה לביקור הסבים סבתות שנמצאים בביתם או בבתי אבות גם אם אינם לוקחים חלק פעיל בגידול נכדיהם: אל תשאירו אותם לבד.
   

 7. הכינו קולאג' מתמונות משפחתיות משותפות לכם והעניקו להם אותו עם הקדשה אוהבת.

איזה מזל / חגית בנזימן

איזה מזל שסבא פגש בסבתא

וחשב שהיא נחמדה.

איזה מזל שהם התחתנו

ואמא נולדה.

 

איזה מזל שההורים של אבא

נפגשו זו עם זה.

איזה מזל שנולד

דווקא האבא הזה.

 

איזה מזל שאמא ואבא

נפגשו גם הם.

איזה מזל שנולדתי

ואני הבת שלהם.

"... לו נתבקשתי לעשות זאת, הייתי פותחת בסיפורו של הדור שגידל אותי, כי זו הנקודה היחידה שבה יש לפתוח. אם ברצונכן להבין אישה כלשהי, ראשית עליכן לשאול על אודות אמה, ואחר כך להקשיב היטב. סיפורים על אוכל חושפים קשר עז. שתיקה נוגה מלמדת על עניינים לא פתורים. ככל שהבת יודעת יותר על פרטי הפרטים של חיי אמה בלי שאלו ירתיעו אותה או יטעו בה מורך לב – כך היא חזקה יותר.... אתן באות רעבות לסיפור שאבד. ..... נראה שלזכור הוא מעשה בקדושה. "

(האוהל האדום, אניטה דיאמנט, עמ' 9-11).

bottom of page