​​יום הכיפורים

וידוי מבואר - וידוי חיובי

הווידוי הוא אחת התפילות המרכזיות של יום הכיפורים, וגם זו שמאוד קשה באמת להתחבר אליה ולהגיד באופן כנה. לרובנו קשה להודות בטעות, והעובדה שאנו נדרשים לעשות זאת בתוך רצף של מילים שלא אל כולן אנחנו מתחברים ולא את כולן אנחנו מבינים מקשה עוד יותר – ועלול ליצור תחושת "אני לא בסדר", חיצונית וחסרת משמעות. 

אנו מציעים לכם להביא לתפילות יום הכיפורים: וידוי מבואר המעניק משמעות ל "אשמנו בגדנו גזלנו" ולכל שאר המילים שחלקן לא הכי ברור (מה זה עיווי?) בשביל שבתוכן נוכל באמת למצוא איפה פספסנו השנה, וגם וידוי חיובי בשביל שוכל להבין היכן דייקנו.

 

מודה אני
הצעה לוידוי והודיה ביום הכיפורים

מודה אני הוא הצעה להתחברות לתפילת הוידוי של יום הכיפורים הכוללת שני חלקים. הראשון הוא וידוי משלים, השני הוא ביאור מילות הוידוי. הנה טעימה משני החלקים - מוזמנים להוריד את הקובץ המלא ולהביאו לתפילה או להגות בו בחשבון הנפש האישי שלכם.

 

וידוי משלים - או וידוי חיובי על הדברים הטובים שעשינו השנה, כך שמתוך הכרת הטוב והודיה עליו, נוכל גם להודות בטעויות ובחוסרים שלנו:

 

אהבנו, ברכנו, גדלנו, דימינו יופי....

ביאור הוידוי המסורתי המציע פרשנויות למילות התפילה ומאפשר לנו באמת לבחון את מעשינו השנה ולמצוא דברים שאנו באמת מצטערים עליהם והיינו רוצים לבקש סליחה עליהם, ולהרגיש מחילה וכרפה ביחס אליהם:

 

אשמנו - פעלנו בניגוד לצו המצפון שלנו, העדפנו את טובתנו האישית על עקרונות של הטוב והראוי, הרגשנו אשמים ולא עשינו דבר.

בגדנו - הפרנו התחייבויות לעצמנו או לאחרים, לא עמדנו בהסכמים בכתב ובעל פה, לא עמדנו בהבטחות שהבטחנו.

גזלנו - לקחנו לעצמנו יותר מכפי צורכנו, לא חלקנו עם אחרים את שהיה לנו לחלוק, היינו קמצנים בממוננו ופזרנים בממונם של אחרים.

דיברנו דופי....

לוידויים השלמים הורידו את הקובץ!

מוזמנים להדפיס ולהביא לבית הכנסת